Aktuality


29. 6. 2021 Stížnost Odborné skupiny Vládního výboru
Odborná skupina pro koncepční řešení problematiky života osob s poruchou autistického spektra při Vládním výboru pro osoby se zdravotním postižením zaslala na pořad Infiltrace – Obchod s nadějí stížnost Radě České televize, Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřadu pro ochranu osobních údajů, Vládnímu výboru pro práva dítěte a Národní radě osob se zdravotním postižením. Konstatuje v ní, že Česká televize výrobou a odvysíláním pořadu porušila Úmluvu OSN o právech dítěte, Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením, porušila právní předpisy na ochranu osobnosti a ochranu osobních údajů, zákon o České televizi a zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Vyzývá dotyčné orgány a instituce, aby se stížností zabývali a podnikli patřičná opatření k nápravě a prevenci vzniku takovýchto pochybení ze strany České televize.

18. 6. 2021 Uplatnění práva na odpověď zamítnuto
28. května a 4. června 2021 jsme dostali dvě reakce na naše žádosti o uplatnění práva na odpověď. Česká televize je označuje za nedůvodné a odmítá jim vyhovět.

10. 6. 2021 Spolek Roprodesa uvádí na pravou míru lži ČT
Spolek Roprodesa (Rodiče pro děti s autismem) připravil videokomentář k pořadu Infiltrace – Obchod s nadějí, ve kterém konfrontuje jeho manipulace a lži s realitou.

7. 6. 2021 V týdeníku Marketing & media vyšel komentář Tomáše Hečka
V oborovým médiu, které se věnuje se oblasti byznysové komunikace, reklamy, marketingu a médií, vyšel komentář mediálního zástupce rodičů.


31. 5. 2021 Vylepili jsme billboardy Na několika místech Prahy a Ostravy jsme vylepili billboardy, propagující web Infiltrace.cz. Nemáme samozřejmě takové možnosti oslovit veřejnost, jako veřejnoprávní televize s rozpočtem 6,84 miliard korun ročně, ale jsme v právu a nechceme, aby Česká televize v tichosti nakonec celou věc zametla pod koberec.
 

28. 5. 2021 Česká televize stáhla díl Infiltrace z iVysílání Poté, co jsme poukázali na to, že Česká televize stáhla díl Infiltrace – Obchod s nadějí z iVysílání a ten tak není k dispozici k přehrání online na jejích stránkách, potvrdila Česká televize, že to je reakce na vydání exekučního příkazu.

18. 5. 2021 ČT má do 30 dnů podat vysvětlení RRTV Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se na svém zasedání zabývala naší stížností a rozhodla se vyžádat si od České televize vysvětlení. Televize je má dodat do 30 dnů.

14. 5. 2021 Česká televize v exekuci Rodiče požádali o exekuci nesplněného předběžného opatření soudu a exekutor uložil České televizi pokutu ve výši 50.000 Kč, které má spolu s náklady exekučního řízení uhradit. Po odvolání České televize pak po několika dnech odvolací soud z procesních důvodů vrátil věc soudu prvního stupně a v této věci se dále rozhoduje.

6. 5. 2021 Neúnavný Radkin Honzák Psychiatr Radkin Honzák, odborný poradce pořadu Infiltrace a moderátor talkshow České televize Kabinet Dr. Honzáka (ČSFD: 25 %, vedoucí projektu: Šárka Maixnerová, dramaturgie: Ivana Lokajová) věnoval pořadu Infiltrace – Obchod s nadějí svůj čtvrtý blogspot.

3. 5. 2021 Stížnost RRTV Obrátili jsme se na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání s podnětem shrnující naše námitky vůči pořadu, který jsme 17. května 2021 ještě dále doplnili.

3. 5. 2021 Vladimír Just o Infiltraci Svůj pohled na tento díl cyklu Infiltrace zveřejnil teatrolog a mediální kritik Vladimír Just.

24. 4. 2021 Budeme se bránit Portál Seznam Zprávy zveřejnil rozhovor s jedním z rodičů, ve kterém mluví o tom, že celá skupina bude usilovat satisfakci o očištění jména rodičů, terapeutů i centra poškozeného pořadem Infiltrace.

22. 4. 2021 Pohled JXD Portál Forum24 zveřejnil názor Jiřího X. Doležala na pořad.

21. 4. 2021 Rozhovory v DVTV: Jana Gandalovičová a Šárka Maixnerová Internetová televize DVTV natočila k pořadu 2 rozhovory. Na obranu našeho spolku vystoupila MUDr. Jana Gandalovičová, sama matka dítěte s PAS. Pořad hájila jeho režisérka Šárka Maixnerová, která zde mimo jiné tvrdila, že pořad Infiltrace “není náš formát” (což dodnes nevíme co vlastně znamená).

20. 4. 2021 Podcast: lidé z ČT se nám omlouvají Mediální zástupce rodičů Tomáš Hečko byl hostem podcastu Flowee a hovořil zde o zkušenosti, kterou při práci na tomto případu udělal.

13. 4. 2021 Národní pedagogický institut se ohrazuje proti pořadu Infiltrace Proti pořadu se den po odvysílání, 13. dubna 2021, ohrazuje Národní pedagogický institut, jehož dvě pracovnice se v pořadu objevily. Ve svém prohlášení pořad prohlásil za „tendenční a záměrně dehonestující“ a postavil se za své dvě zaměstnankyně „jejichž vyjádření byla vytržena z kontextu a tendenčně sestříhána, což může vést k jejich profesní dehonestaci„. Národní ústav pro vzdělávání se proto obrátí s podnětem na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání.

12. 4. 2021 Web Infiltrace spuštěn Přes předběžné opatření soudu Česká televize pořad Infiltrace – Obchod s nadějí odvysílala a záběry, které neměla dle soudu použít, jen digitálně upravila. Jako obranu proti lžím a manipulacím pořadu “Infiltrace – obchod s nadějí” spustila skupina rodičů web Infiltrace.cz. Web přináší na jednom místě informace, které pořad manipulativně zatajil, a výčet lží a nepravd, které v něm zazněly.

12. 4. 2021 Infiltrátorka promluvila Seznam zprávy zveřejnily rozhovor s Barborou Boháčkovou, která potvrdila, že v centru natočila skrytou kamerou 200 hodin materiálu. Další rozhovor pak dala portálu iRozhlas 18. dubna.

10. 4. 2021 Předběžné opatření soudu Média, konkrétně Seznam Zprávy, informují o tom, že Obvodní soud pro Prahu 4 vydal dvě předběžná opatření, kterými České televizi zakázal použít záběry dvou nezletilých dětí, které autorky dokumentu tajně natočili skrytou kamerou v průběhu terapie.

9. 4. 2021 Podpora Petra Třešňáka Svůj pohled na pořad zveřejnil novinář, spisovatel a předseda spolku Děti úplňku Petr Třešňák. Pořad nazval „veřejná poprava. Bez důkazů, bez možnosti obhajoby, s využitím křivých obvinění, zatajování informací a s komentáři zkompromitovaných znalců.“

7. 4. 2021 Pořad Infiltrace bude přece jen uveden Česká televize oznámila, že pořad uvede 12. dubna jen s minimálními úpravami. Kromě portálu Českého rozhlasu o tom informoval i portál iDnes a web Vitalia.

2. 4. 2021 Facebookový status na Den porozumění autismu První verze pořadu unikla z České televize a tak jsme mohli vidět nejen upoutávky, ale celý pořad připravený k vysílání. Symbolicky na tento den jsme na facebookovém účtu našeho mediálního zástupce Tomáš Hečka zveřejnili výčet lží, které pořad “Infiltrace – obchod s nadějí” obsahuje.

27. 3. 2021 Poprvé se můžeme hájit v médiích Média, konkrétně Seznam Zprávy, nám poprvé dávají hlas a informují jak o námitkách, které vůči pořadu máje, tak o právních krocích, které podnikáme. O záležitosti informoval i portál iDnes.

12. 3. 2021 Infiltrace se 15. března nebude vysílat Česká televize oznámila, že pořad v původně ohlášeném termínu 15. března nebude vysílat. Situace si začínají všímat média.

11. 3. 2021 Vyjádření rodičů zaštítěné ROPRODESA Rodiče, kteří si přejí zachovat anonymitu, se k obsahu upoutávek vyjadřují skrze organizaci Rodiče pro děti s autismem (ROPRODESA).

10. 3. 2021 Status, který nebylo možné ignorovat Alexandra Hroncová, sama matka dítěte s PAS, zveřejnila na Facebooku status, ve kterém popsala situaci a vyzvala Českou televizi ke stažení pořadu z vysílání.

8. 3. 2021 Česká televize zveřejňuje upoutávky na pořad Infiltrace – obchod s nadějí Česká televize uveřejnila upoutávky na pořad Infiltrace – obchod s nadějí. Rodiče se tímto způsobem z televize dozvídají, že jejich děti byly natáčeny skrytou kamerou při terapiích.